Март
История и природни красоти на източна Гърция
История и природни красоти на източна Гърция
Кавала - градът на Аристотел - Античният Акант - Амфиполски археологически музей - - пещерата Алистрати - древният град Филипи -Александруполис – Суфли - Димотика
Дати |
Цена от Варна |
Цена от Девня |
Цена от Шумен |
|
06-09.Март |
450 |
450 |
445 |
|
18-21.Април |
450 |
450 |
445 |
|
09-12.Октомври |
450 |
450 |
445 |
|
Отпътуване от Варна в 03:00ч. от „Антим“ 1. По маршрут Варна – Шумен – Кавала.
За Кавала можем да кажем, че е сърцето на Източна Македония. Красив исторически град, амфитеатрално разположен около брега на морето; съчетал в себе си красива природа, богата и древна история и модерен начин на живот. Тук ще видим: Акведуктът Камарес - Може да се каже, че това е визитната картичка на Кавала. Това крупно съоръжение се намира в центъра на града и отделя Стария град от новия. Издигнато през 1550 г. от Сюлейман Великолепни върху развалините на стар римски акведукт и на старата крепостна стена.; Къщата на Мехмет Али - през 1769г. в Кавала се ражда основателя на последната египетска династия Мехмет Али. В този град той живял много години и го заобичал с цялата си душа. Мехмет Али съществено помогнал в развитието на Кавала. В негова чест през 1934 г. египетски гърци издигат паметник - бронзова статуя, дело на скулптора Димитриадис, поставена пред дома му. Самата къща е построена в 1720 г., съхранена добре до наши дни и реставрирана през 2005 г.; Крепостта - Крепостта или Гарнизона, както я наричат жителите на Кавала, е част от отбранителните съоръжения на стария град, достигнали до наши дни. Това е най-високата и най-красива част.
Настаняване в хотел. Нощувка.
2 ден:
Закуска.
От малко философия никога не боли - Аристотел е един от най-големите философи на древността. Роден през 384 г. пр. Хр. в древногръцкия град Стагира на Халкидическия полуостров. Тук в родния му град, на 500 метра надморска височина, на ученикът на Платон е посветен голям тематичен парк, който дава много интересен поглед върху работата на философа - особено след като бива оборудван и с интерактивни информационни система.
Акантос - Античният Акант е бил основен град-пристанище в източната част на Халкидики и един от най-важните градове в цяла Македония. Заема стратегическо място между два морски бряга, в близост до Йерисос и на пътя между Урануполи и Света гора. Акант се заражда около средата на VІІ пр.Хр.. върху праисторическо селище. Градът е прочут с широкото си монетно обращение през Античността. За основен източник на богатството му се смята земеделието. В исторически план Акант играе роля по време на Гръко-персийските войни, когато е на страната на персите, първо през 490 пр.Хр.. в съюз с Мардоний и после през 480 пр.Хр.. на страната на Ксеркс, когото подпомага в изграждането на канала на полуостров Акти. По-късно влиза в Делоския съюз и помага на Атина в Пелопонеската война. След Никиевия мир през 421 пр.Хр.. Акант се радва на краткотраен период на независимост до експанзията на македоните, под чийто контрол минава през ІV пр.Хр.. Градът е опустошен от римляните около 200 пр.Хр.. (Тит Ливий, 31.45.15 и др.), но пристанището продължава да функционира. По време на римската империя градът става провинция.
Амфиполски археологически музей - музеят е открит в 1995 година, когато е завършена и сградата, в която се помещава. Находките в него са изложени в хронологичен ред и са разделени на следните групи: праисторически период (от Кушница и Кетил тепе), архая (от хълма Каста и от гробището от желязната епоха в Амфиполис), класически и елинистичен период (от архаичния Гимназион, от елинистическата къща), римски период (мозайки от римска къща и находки от гробището), раннохристиянски период (от раннохристиянските базилики в Амфиполис) и съвременна епоха (от параклис край Неа Амфиполи). Сред най-важните находки в музея са печат и няколко фигури от неолита (6000 – 3000 година пр. Хр.), златни бижута от гробниците на могилата Каста край Амфиполис, фигурка на танцьорка, три статуи на Орест и Електра (II век пр. Хр.), женска фигура (IV век пр. Хр.), Афродита и Ерос (II век пр. Хр.), бюст на местното божество Атис (I век пр. Хр.), сирена в цял ръст, късаща косите си и биеща се по гърдите, сребърен реликварий със златен маслинен венец открит в него, златен венец от мъжко погребение. В секцията на римския период са изложени два стенописа от римска вила и капител с овнешка глава в релеф. На първия етаж са находките от Аргилос и Ейон - пристанището на Амфиполис, както и разказ за историята на Амфиполис и околностите в античността. На входа посетителите могат да разгледат кореспонденция от XVIII век между историци относно древния Амфиполис и снимки от разкопките в 1913 година около Амфиполския лъв и реставрацията му.
Връщане в хотела. Нощувка.
3 ден:
Закуска.
След закуска се отправяме към пещерата Алистрати - една от най-красивите в Гърция. Намира се недалеч на югоизток от едноименното село в местността Ташлъка. Според официалната информация пещерата е открита случайно от местни хора през 1959 г. През 1975 г. група такива, вързани с въжета, се спускат в нея. Това са и първите хора, които се докосват до този подземен лабиринт и разказват за намиращите се в него прекрасни образувания. Специалисти изследователи проникват в пещерата през месец септември същата година. Част от галериите са картирани от австрийски учени. През май 1977 г. гръцките спелеолози започват системни проучвателни дейности. От 1998 г. пещерата Алистрати е отворена за посетители. За целта една голяма част от нея е пригодена за преминаване на туристически групи, които влизат през изкуствено създаден вход. Те се придружават от екскурзовод. Правенето на снимки от посетителите е забранено. Трасето е озвучено, монтирани са и камери, чрез които внимателно се следи поведението на всеки от групата. При забелязано нарушение веднага следва предупреждение. Обиколката на облагородената част от пещерата става за около 40 минути. Информация за нея – история, геология, биология, работно време и др. може да се намери са интернет страницата ѝ – www.alistraticave.gr.
Филипи е древен град, тясно свързан с историята на Гърция. Останките от неговото величие се намират между Кавала и Драма, в непосредствена близост до днешния град Кринидес. Едно от нещата, с които селището е прочуто, е че именно тук през 42 год. се срещат войските на Октавиан Август и Марк Антоний и убийците на Гай Юлий Цезар – Брут и Касий. Последните биват победени, а след това велико сражение градът става по-известен и започва да процъфтява. Интересно е да отбележим, че първото име на Филипи е всъщност Кринидес, което в буквален превод означава „извор”. Наричал се е така, защото в района имало множество малки извори. Основите на града са положени от колонисти от близко разположения остров Тасос. По-късно, когато е завладян от Филип Втори Македонски, той го кръщава на себе си – Филипи, като това име е останало непокътнато и до днес. След това селището минава в ръцете на римляните. Днес във Филипи продължават да се провеждат археологически проучвания. В града могат да се наблюдават руини на древни базилики, форум, театър, църкви, музей и т.н. При едно от тези научни изследвания в градската базилика е намерен стар български надпис, датиращ още от времето на Пресиян ( 836 – 852), който свидетелства за присъединяването на тукашните земи към териториите на Първата българска държава. Друго, с което е известен е, че някога тук е живял апостол Павел, който от затвора в град Ефес през 55 г. праща на гражданите на град Филипи едно от своите послания – „Послание към филипяните”. Освен това от Филипи е и Св. Лидия от Тиатира, която се слави като първата жена в Европа, която приела християнството като религия. Филипи е място, на което е трудно да не се възхитиш. Толкова много история и спомени за отминали времена са събрани на едно, че няма как да не се почувстваш част от всичко наоколо. Каква ли е цялата истина за съществуването на това кътче земя? Старите колони, камъните и стените дълбоко пазят тайните на града, чиято история от стотици десетилетия тъне в забрава. В античния театър във Филипи се организира ежегодно фестивал на изкуствата. В миналото в амфитеатъра римляните провеждали редица забавления и игри за тълпите, понякога дори смъртоносни – например борба с бикове.
След обяд пристигаме в Александруполис. Град Александруполис е малък град, намиращ се в североизточната част на Гърция. В България е известен още като Дедеагач. В него живеят около 55 000 души. Историята на града е сравнително кратка, но интересна. Създаден е през 1850 година. На мястото на пристанищния град е имало само едно кафене. Толкова им е харесвало на рибарите заведението, че са се събрали и са си направили рибарско селище там. Една от забележителностите, която трябва да посетите е Александруполският фар. Той е вторият в света по-височина фар. Очаквате да прочетете, че висок 100-200 метра, но не! Височината му е 27 метра. Направен е от кръгли камъни и има вътрешна каменна стълба. При ясно време, фарът се забелязва от 40 километра.
Свободно време. Нощувка.
4 ден:
Закуска.
Отпътуване за град Суфли. Градът е известен с коприната и бубарството си, занаяти, запазили се и до днес в градчето. Посещение на Музей на коприната, разкриващ цялостното производство и път на коприната. Свободно време за разходка.
Отпътуване за град Димотика /Република Гърция/. Днес в града могат да се видят златната църква „Св. Никифор”, средновековната крепост и останките от византийски дворци и църкви. Свободно време за разходка и обяд.
Отпътуване за България. Пристигане късно вечерта във Варна.
Цената включва:
· транспорт по маршрута с комфортен туристически автобус 3*;
· посещение на Кавала;
· посещение на градът на Аристотел - Стагира;
· посещение на Акантос - Античният Акант;
· посещение на Амфиполски археологически музей -;
· посещение на пещерата Алистрати - една от най-красивите в Гърция;
· посещение на древният град Филипи;
· посещение на музеят на коприната в град Суфли;
· посещение на град Димотика;
· две нощувки със закуски на в Кавала;
· една нощувка със закуска около Александруполис;
· екскурзоводско обслужване;
· туристическа застраховка за лица до 64 г;
· пътни и гранични такси;
Цената не включва:
· входни такси за посещаваните обекти;
· разходи от личен характер;
· доплащане за единична стая;
· медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 10.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;
· От 01.01.18 г. във всички хотели в Гърция се въвежда задължителна общинска такса, която се заплаща лично от туристите на място в хотела.
за 5* хотели – 4 евро /стая/ нощувка
за 4* хотели – 3 евро /стая/ нощувка
за 3* хотели – 1.50 евро /стая/ нощувка
за 2*, 1* хотели – 0.50 евро /стая/ нощувка
· горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивото, но не може да бъде повече от 10%).
Забележка:
· не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!
· туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;
· при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;
· туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;
· необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;
· минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;
· срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.
История и природни красоти на източна Гърция
Кавала - градът на Аристотел - Античният Акант - Амфиполски археологически музей - - пещерата Алистрати - древният град Филипи -Александруполис – Суфли - Димотика
Дати |
Цена от Варна |
Цена от Девня |
Цена от Шумен |
|
06-09.Март |
450 |
450 |
445 |
|
18-21.Април |
450 |
450 |
445 |
|
09-12.Октомври |
450 |
450 |
445 |
|
Отпътуване от Варна в 03:00ч. от „Антим“ 1. По маршрут Варна – Шумен – Кавала.
За Кавала можем да кажем, че е сърцето на Източна Македония. Красив исторически град, амфитеатрално разположен около брега на морето; съчетал в себе си красива природа, богата и древна история и модерен начин на живот. Тук ще видим: Акведуктът Камарес - Може да се каже, че това е визитната картичка на Кавала. Това крупно съоръжение се намира в центъра на града и отделя Стария град от новия. Издигнато през 1550 г. от Сюлейман Великолепни върху развалините на стар римски акведукт и на старата крепостна стена.; Къщата на Мехмет Али - през 1769г. в Кавала се ражда основателя на последната египетска династия Мехмет Али. В този град той живял много години и го заобичал с цялата си душа. Мехмет Али съществено помогнал в развитието на Кавала. В негова чест през 1934 г. египетски гърци издигат паметник - бронзова статуя, дело на скулптора Димитриадис, поставена пред дома му. Самата къща е построена в 1720 г., съхранена добре до наши дни и реставрирана през 2005 г.; Крепостта - Крепостта или Гарнизона, както я наричат жителите на Кавала, е част от отбранителните съоръжения на стария град, достигнали до наши дни. Това е най-високата и най-красива част.
Настаняване в хотел. Нощувка.
2 ден:
Закуска.
От малко философия никога не боли - Аристотел е един от най-големите философи на древността. Роден през 384 г. пр. Хр. в древногръцкия град Стагира на Халкидическия полуостров. Тук в родния му град, на 500 метра надморска височина, на ученикът на Платон е посветен голям тематичен парк, който дава много интересен поглед върху работата на философа - особено след като бива оборудван и с интерактивни информационни система.
Акантос - Античният Акант е бил основен град-пристанище в източната част на Халкидики и един от най-важните градове в цяла Македония. Заема стратегическо място между два морски бряга, в близост до Йерисос и на пътя между Урануполи и Света гора. Акант се заражда около средата на VІІ пр.Хр.. върху праисторическо селище. Градът е прочут с широкото си монетно обращение през Античността. За основен източник на богатството му се смята земеделието. В исторически план Акант играе роля по време на Гръко-персийските войни, когато е на страната на персите, първо през 490 пр.Хр.. в съюз с Мардоний и после през 480 пр.Хр.. на страната на Ксеркс, когото подпомага в изграждането на канала на полуостров Акти. По-късно влиза в Делоския съюз и помага на Атина в Пелопонеската война. След Никиевия мир през 421 пр.Хр.. Акант се радва на краткотраен период на независимост до експанзията на македоните, под чийто контрол минава през ІV пр.Хр.. Градът е опустошен от римляните около 200 пр.Хр.. (Тит Ливий, 31.45.15 и др.), но пристанището продължава да функционира. По време на римската империя градът става провинция.
Амфиполски археологически музей - музеят е открит в 1995 година, когато е завършена и сградата, в която се помещава. Находките в него са изложени в хронологичен ред и са разделени на следните групи: праисторически период (от Кушница и Кетил тепе), архая (от хълма Каста и от гробището от желязната епоха в Амфиполис), класически и елинистичен период (от архаичния Гимназион, от елинистическата къща), римски период (мозайки от римска къща и находки от гробището), раннохристиянски период (от раннохристиянските базилики в Амфиполис) и съвременна епоха (от параклис край Неа Амфиполи). Сред най-важните находки в музея са печат и няколко фигури от неолита (6000 – 3000 година пр. Хр.), златни бижута от гробниците на могилата Каста край Амфиполис, фигурка на танцьорка, три статуи на Орест и Електра (II век пр. Хр.), женска фигура (IV век пр. Хр.), Афродита и Ерос (II век пр. Хр.), бюст на местното божество Атис (I век пр. Хр.), сирена в цял ръст, късаща косите си и биеща се по гърдите, сребърен реликварий със златен маслинен венец открит в него, златен венец от мъжко погребение. В секцията на римския период са изложени два стенописа от римска вила и капител с овнешка глава в релеф. На първия етаж са находките от Аргилос и Ейон - пристанището на Амфиполис, както и разказ за историята на Амфиполис и околностите в античността. На входа посетителите могат да разгледат кореспонденция от XVIII век между историци относно древния Амфиполис и снимки от разкопките в 1913 година около Амфиполския лъв и реставрацията му.
Връщане в хотела. Нощувка.
3 ден:
Закуска.
След закуска се отправяме към пещерата Алистрати - една от най-красивите в Гърция. Намира се недалеч на югоизток от едноименното село в местността Ташлъка. Според официалната информация пещерата е открита случайно от местни хора през 1959 г. През 1975 г. група такива, вързани с въжета, се спускат в нея. Това са и първите хора, които се докосват до този подземен лабиринт и разказват за намиращите се в него прекрасни образувания. Специалисти изследователи проникват в пещерата през месец септември същата година. Част от галериите са картирани от австрийски учени. През май 1977 г. гръцките спелеолози започват системни проучвателни дейности. От 1998 г. пещерата Алистрати е отворена за посетители. За целта една голяма част от нея е пригодена за преминаване на туристически групи, които влизат през изкуствено създаден вход. Те се придружават от екскурзовод. Правенето на снимки от посетителите е забранено. Трасето е озвучено, монтирани са и камери, чрез които внимателно се следи поведението на всеки от групата. При забелязано нарушение веднага следва предупреждение. Обиколката на облагородената част от пещерата става за около 40 минути. Информация за нея – история, геология, биология, работно време и др. може да се намери са интернет страницата ѝ – www.alistraticave.gr.
Филипи е древен град, тясно свързан с историята на Гърция. Останките от неговото величие се намират между Кавала и Драма, в непосредствена близост до днешния град Кринидес. Едно от нещата, с които селището е прочуто, е че именно тук през 42 год. се срещат войските на Октавиан Август и Марк Антоний и убийците на Гай Юлий Цезар – Брут и Касий. Последните биват победени, а след това велико сражение градът става по-известен и започва да процъфтява. Интересно е да отбележим, че първото име на Филипи е всъщност Кринидес, което в буквален превод означава „извор”. Наричал се е така, защото в района имало множество малки извори. Основите на града са положени от колонисти от близко разположения остров Тасос. По-късно, когато е завладян от Филип Втори Македонски, той го кръщава на себе си – Филипи, като това име е останало непокътнато и до днес. След това селището минава в ръцете на римляните. Днес във Филипи продължават да се провеждат археологически проучвания. В града могат да се наблюдават руини на древни базилики, форум, театър, църкви, музей и т.н. При едно от тези научни изследвания в градската базилика е намерен стар български надпис, датиращ още от времето на Пресиян ( 836 – 852), който свидетелства за присъединяването на тукашните земи към териториите на Първата българска държава. Друго, с което е известен е, че някога тук е живял апостол Павел, който от затвора в град Ефес през 55 г. праща на гражданите на град Филипи едно от своите послания – „Послание към филипяните”. Освен това от Филипи е и Св. Лидия от Тиатира, която се слави като първата жена в Европа, която приела християнството като религия. Филипи е място, на което е трудно да не се възхитиш. Толкова много история и спомени за отминали времена са събрани на едно, че няма как да не се почувстваш част от всичко наоколо. Каква ли е цялата истина за съществуването на това кътче земя? Старите колони, камъните и стените дълбоко пазят тайните на града, чиято история от стотици десетилетия тъне в забрава. В античния театър във Филипи се организира ежегодно фестивал на изкуствата. В миналото в амфитеатъра римляните провеждали редица забавления и игри за тълпите, понякога дори смъртоносни – например борба с бикове.
След обяд пристигаме в Александруполис. Град Александруполис е малък град, намиращ се в североизточната част на Гърция. В България е известен още като Дедеагач. В него живеят около 55 000 души. Историята на града е сравнително кратка, но интересна. Създаден е през 1850 година. На мястото на пристанищния град е имало само едно кафене. Толкова им е харесвало на рибарите заведението, че са се събрали и са си направили рибарско селище там. Една от забележителностите, която трябва да посетите е Александруполският фар. Той е вторият в света по-височина фар. Очаквате да прочетете, че висок 100-200 метра, но не! Височината му е 27 метра. Направен е от кръгли камъни и има вътрешна каменна стълба. При ясно време, фарът се забелязва от 40 километра.
Свободно време. Нощувка.
4 ден:
Закуска.
Отпътуване за град Суфли. Градът е известен с коприната и бубарството си, занаяти, запазили се и до днес в градчето. Посещение на Музей на коприната, разкриващ цялостното производство и път на коприната. Свободно време за разходка.
Отпътуване за град Димотика /Република Гърция/. Днес в града могат да се видят златната църква „Св. Никифор”, средновековната крепост и останките от византийски дворци и църкви. Свободно време за разходка и обяд.
Отпътуване за България. Пристигане късно вечерта във Варна.
Цената включва:
· транспорт по маршрута с комфортен туристически автобус 3*;
· посещение на Кавала;
· посещение на градът на Аристотел - Стагира;
· посещение на Акантос - Античният Акант;
· посещение на Амфиполски археологически музей -;
· посещение на пещерата Алистрати - една от най-красивите в Гърция;
· посещение на древният град Филипи;
· посещение на музеят на коприната в град Суфли;
· посещение на град Димотика;
· две нощувки със закуски на в Кавала;
· една нощувка със закуска около Александруполис;
· екскурзоводско обслужване;
· туристическа застраховка за лица до 64 г;
· пътни и гранични такси;
Цената не включва:
· входни такси за посещаваните обекти;
· разходи от личен характер;
· доплащане за единична стая;
· медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 10.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;
· От 01.01.18 г. във всички хотели в Гърция се въвежда задължителна общинска такса, която се заплаща лично от туристите на място в хотела.
за 5* хотели – 4 евро /стая/ нощувка
за 4* хотели – 3 евро /стая/ нощувка
за 3* хотели – 1.50 евро /стая/ нощувка
за 2*, 1* хотели – 0.50 евро /стая/ нощувка
· горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивото, но не може да бъде повече от 10%).
Забележка:
· не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!
· туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;
· при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;
· туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;
· необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;
· минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;
· срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.