Август
Джип сафари в Родопите ( върха на света – с.Триград – панорамна площадка „Вълчи камък“ - Бачковски манастир – Асенова крепост - КК „Пампорово” - Белинташ - „скалата на познанието”)
Джип сафари в Родопите ( върха на света – с.Триград – панорамна площадка „Вълчи камък“ - Бачковски манастир – Асенова крепост - КК „Пампорово” - Белинташ - „скалата на познанието”)
Програма
Дати |
Цена от Варна |
Цена от Шумен |
06-08.Юли |
280 |
275 |
08-10.Август |
280 |
275 |
Първи ден
Отпътуване от гр.Варна 05:00ч. По пътя кратки почивки и посещение на Асеновата крепост и Бачковския манастир.
Асеновата Крепост е най-атрактивната и често посещавана туристическа забележителност около Асеновград. Безспорното обаяние и мистериозност на тази архитектурна забележителност вдъхновяват интересна легенда. Според нея до началото на миналия век всяка Бъдни вечер след полунощ църквата в крепостта придобива предишния си вид и се осветява от мистериозни светлини. Камбаната последователно бие, чува се хармонично пеене на псалти от храма и в цялата околност мирише на тамян. Някой си станимаклия, слизайки от манастира Петрицос, за да избегне снежната буря, се скрива под крепостта и съвсем случайно става свидетел на всичко това. Изненадан, той се приближава до черквата и я вижда в цялото й величие, пълна с благочестиви християни, облечени с дрехи от други времена. Чува църковната служба на свещеника. Докато обикаля Кръста (Светая Светих), отецът споменава императора, цялата дворцова свита, патриарха и генерал Вриенос с цялото му семейство. Литургията е изпълнена. След всички молитви и „Амин“ моментално всичко изчезва и черквата се връща в предишното състояние.
След Асеновата крепост се отправяме към Бачковският манастир. Той е вторият по големина манастир в България и един от 3-те ставропигиални (другите два са Рилския и Троянския). Основан е през 1083г. от грузинеца Григорий Бакуриани, който е бил доместник на западните войски на византийския император Алексий I Комнин. В началото манастира се развива като център на грузинското монашество и запазва грузинския си характер чак до края на 12в. По това време там е създадена Петрицонската книжовна школа, чрез която се осъществяват връзките на средновековна Грузия с Византийската империя.
Около 17 ч. пристигаме в КК „Пампорово” Настаняваме се в хотела. Нощувка.
Втори ден
Закуска.8:30 ч.- Отпътуване на еднодневна екскурзия до „върха на света”, както местните наричат с. Триград. За да стигнем до там, обаче, ще преминем през Триградското ждрело, което е невъзможно с автобуса, с който пътуваме.
09:30ч – В с. Тешел се ПРЕХВЪРЛЯМЕ НА ОТКРИТИ ДЖИПОВЕ. По този начин изцяло се наслаждаваме на високите мраморни скали и отвесни зъбери, образуващи пролома. Те се издигат от двете страни на р. Триградска и достигат височина до 250 м. Усещането е неописуемо! На най-високата точка от Триградското ждрело се намира истинска подземна мистерия – пещерата Дяволското гърло. Тук е най-високият подземен водопад на Балканите – водата пада от 42 м. Ягодинската пещера е една от най-известните и най-посещаваните пещери в България. Ягодинската пещера се нарежда на четвърто място сред най-дългите пещери у нас и на първо място в Родопите. Дългият над километър маршрут дава възможност да се видят красиви представители на почти всички видове пещерни образувания, но най-впечатляващи са многобройните пещерни бисери. Те се образуват като истинските перли от песъчинка, попаднала във вода, която в течение на много години се обгръща в калцит, за да придобие кръглата си форма. Пещерата е дълга близо 10 км, разположени на три отделни етажа, а от тях само третият е облагороден и има електричество. В него има изградена пътека, която е дълга 1100 метра. Входът и изходът на третия етаж са изкуствено създадени. Естественият вход на Ягодинската пещера е към първия етаж, където е намерено древно жилище от IV-то хилядолетие пр. Хр. Предполага се, че то е било дом на майстори грънчари. Обитателите на жилището са били принудени да го напуснат след срутване, което е било причинено от земетресение. В Ягодинската пещера има много сталактити, сталактити и сталагмити. Там температурата е 6°C, а влажността на въздуха - 92%.
Изкачваме се /с джиповете/ и до още една забележителност, която се популяризира през последните 2 години и това е панорамната площадка „Вълчи камък”, изградена по инициатива на овчарите от с- Гьоврен. Тя е на 1650м.н.в.и е най-високата панорамна площадка на Балканите Гледката е на 360 градуса и ни оставя без дъх.
Широка лъка е известно с богата си история родопско село. Тук ще изпитате истинското гостоприемство на родопчанина, ще се насладите на уникална, автентична архитектура и неописуема, чиста природа. Село – привлекателно място за туриста, където ще намерите разнообразни начини да прекарате своята почивка в планината. През 1832 г. в селото е създадено килийно училище. Училището се намира точно до църквата „Успение Богородично“ – едно от задължителните за посещение места в Широка лъка, заедно с етнографския музей. Читалище Екзарх Стефан се намира „на купището“, както казват местните хора за центъра на селото. На центъра са изградени паметници в чест на Капитан Петко Войвода и Екзарх Стефан. Връщане в хотела нощувка.
Трети ден
Закуска.
Белинташ - където компасите полудяват. В източната си част Родопите пазят вълнуваща тайна – Белинташ или „скалата на познанието”. Това е местност, където природните енергии си играят с явленията. Стрелките на компасите полудяват от магнетичните сили. Снегът не се задържа, а се топи веднага щом падне. Хората, които посещават местността, често споделят странни преживявания. А легендите за нея са толкова необикновени, та чак невероятни.
От паркинга нагоре се вие приказна горска пътека. Има маркировка и табели, а разходката е по-малко от половин час. Когато боровете свършат, пред вас ще се открие „Стражът” на Белинташ – изсечено в скалата лице, което се вижда в профил съвсем ясно. За да стигнем до самия връх, трябва да се изкачим внимателно по една тясна метална стълба. Щом стигнем платото, гледката е наистина невероятна – 360 градуса, а усещането е сякаш сме извън времето, над дребнавостта и личните проблеми. Ще се намерим сред море от полегати била на Родопите, а на хоризонта ще различим Сини връх, селата Мостово и Врата, махала Ряката, Кръстова гора, светилищата Караджов камък и Хайдукташ.
Платото на Белинташ е продълговато и скалисто с дължина 800-850 метра и ширина 20-40 метра в различните зони. Образувало се е вследствие изригването на вулкан, чийто кратер е съседният Караджов камък. Върху скалата е образувана система от улеи и ямки, които са като скачени съдове и при дъжд водата в тях прелива последователно. Няколко щерни (резервоара за вода) заемат централно място. Най-голямата е с диаметър 2,1 м и е дълбок 2,45 м. За тях се знае, че дори при големи жеги не пресъхват.
През 70-те години на миналия век съвсем случайно намерена от местен овчар, древна сребърна плочка ни разкрива част от тайните на Белинташ. На нея е изобразен мъж, седнал на трон, на фона на пълзящи нагоре змии. Учените са единодушни – това е оброчна плочка на тракийския бог Себазий, който е олицетворение на кръговрата в природата, бог на слънцето, земеделието и лечебната сила. Другото му име е Загрей и всъщност е първообразът на Дионисий, култът към който се разпространява по-късно в Гърция и Рим.
От този момент на Белинташ вече се гледа не просто като на тракийско укрепление, а като на сакрално светилище, което в древността е било дори по-значимо от Перперикон. То е обслужвало целите Родопи и Горнотракийската низина. Според учените датира от петото хилядолетие преди Христа, което го прави и едно от най-старите у нас. Тук бесите са извършвали кървави жертвоприношения, мистични религиозни ритуали, както и такива, свързани със земеделието, с космоса и като цяло с познанието им за света.
Според изследователи мястото е древна астрономическа обсерватория. Ако погледнете към нощното небе над Белинташ, ще разберете защо. Човек има усещането, че се носи в космоса. Астрономи разчитат върху скалата небесна карта, чрез която предците ни са определяли местоположението на звездите.
Има и други по-невероятни легенди, които разказват, че преди милиони години това е било място, където са кацали космически кораби с извънземни. Друг мит е, че по време на Потопа тук е се е намирал Ноевият ковчег. А историята, която се разказва от иманярите е, че някога Александър Македонски скрил на това място в пещера златна колесница. За това злато Ванга предрекла, че ще бъде открито, когато скалата вземе осем човешки живота. Досега при различни нещастни случаи са загинали петима души.
Ако оставим настрана суеверията, наистина си заслужава да посетите Белинташ. За да почувствате магията на местността, е необходимо да забравите всичко, което сте чули, и просто да се потопите в древната му енергия.
Отпътуваме за гр.Варна.
Цената включва:
· транспорт по маршрута с луксозен туристически автобус 3*;
· посещение на Асеновата Крепост;
· посещение на Бачковският манастир;
· курортна такса;
· джипове за извозване през Триградско ждрело до Панорамната площадка «Вълчи камък»;
· две нощувки със закуски в КК“Пампорово“,
· посещение на Белинташ -„скалата на познанието”;
· екскурзоводско обслужване;
· туристическа застраховка за лица до 64 г.
Цената не включва:
· входни такси за посещаваните обекти;
· разходи от личен характер;
· доплащане за единична стая;
· медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 6.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;
· горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивата, но не може да бъде повече от 8%)
Начин на плащане:
· при записване се внася капаро.
Забележка:
· не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!
· туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;
· при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;
· туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;
· необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;
· минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;
· срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.
Джип сафари в Родопите ( върха на света – с.Триград – панорамна площадка „Вълчи камък“ - Бачковски манастир – Асенова крепост - КК „Пампорово” - Белинташ - „скалата на познанието”)
Програма
Дати |
Цена от Варна |
Цена от Шумен |
06-08.Юли |
280 |
275 |
08-10.Август |
280 |
275 |
Първи ден
Отпътуване от гр.Варна 05:00ч. По пътя кратки почивки и посещение на Асеновата крепост и Бачковския манастир.
Асеновата Крепост е най-атрактивната и често посещавана туристическа забележителност около Асеновград. Безспорното обаяние и мистериозност на тази архитектурна забележителност вдъхновяват интересна легенда. Според нея до началото на миналия век всяка Бъдни вечер след полунощ църквата в крепостта придобива предишния си вид и се осветява от мистериозни светлини. Камбаната последователно бие, чува се хармонично пеене на псалти от храма и в цялата околност мирише на тамян. Някой си станимаклия, слизайки от манастира Петрицос, за да избегне снежната буря, се скрива под крепостта и съвсем случайно става свидетел на всичко това. Изненадан, той се приближава до черквата и я вижда в цялото й величие, пълна с благочестиви християни, облечени с дрехи от други времена. Чува църковната служба на свещеника. Докато обикаля Кръста (Светая Светих), отецът споменава императора, цялата дворцова свита, патриарха и генерал Вриенос с цялото му семейство. Литургията е изпълнена. След всички молитви и „Амин“ моментално всичко изчезва и черквата се връща в предишното състояние.
След Асеновата крепост се отправяме към Бачковският манастир. Той е вторият по големина манастир в България и един от 3-те ставропигиални (другите два са Рилския и Троянския). Основан е през 1083г. от грузинеца Григорий Бакуриани, който е бил доместник на западните войски на византийския император Алексий I Комнин. В началото манастира се развива като център на грузинското монашество и запазва грузинския си характер чак до края на 12в. По това време там е създадена Петрицонската книжовна школа, чрез която се осъществяват връзките на средновековна Грузия с Византийската империя.
Около 17 ч. пристигаме в КК „Пампорово” Настаняваме се в хотела. Нощувка.
Втори ден
Закуска.8:30 ч.- Отпътуване на еднодневна екскурзия до „върха на света”, както местните наричат с. Триград. За да стигнем до там, обаче, ще преминем през Триградското ждрело, което е невъзможно с автобуса, с който пътуваме.
09:30ч – В с. Тешел се ПРЕХВЪРЛЯМЕ НА ОТКРИТИ ДЖИПОВЕ. По този начин изцяло се наслаждаваме на високите мраморни скали и отвесни зъбери, образуващи пролома. Те се издигат от двете страни на р. Триградска и достигат височина до 250 м. Усещането е неописуемо! На най-високата точка от Триградското ждрело се намира истинска подземна мистерия – пещерата Дяволското гърло. Тук е най-високият подземен водопад на Балканите – водата пада от 42 м. Ягодинската пещера е една от най-известните и най-посещаваните пещери в България. Ягодинската пещера се нарежда на четвърто място сред най-дългите пещери у нас и на първо място в Родопите. Дългият над километър маршрут дава възможност да се видят красиви представители на почти всички видове пещерни образувания, но най-впечатляващи са многобройните пещерни бисери. Те се образуват като истинските перли от песъчинка, попаднала във вода, която в течение на много години се обгръща в калцит, за да придобие кръглата си форма. Пещерата е дълга близо 10 км, разположени на три отделни етажа, а от тях само третият е облагороден и има електричество. В него има изградена пътека, която е дълга 1100 метра. Входът и изходът на третия етаж са изкуствено създадени. Естественият вход на Ягодинската пещера е към първия етаж, където е намерено древно жилище от IV-то хилядолетие пр. Хр. Предполага се, че то е било дом на майстори грънчари. Обитателите на жилището са били принудени да го напуснат след срутване, което е било причинено от земетресение. В Ягодинската пещера има много сталактити, сталактити и сталагмити. Там температурата е 6°C, а влажността на въздуха - 92%.
Изкачваме се /с джиповете/ и до още една забележителност, която се популяризира през последните 2 години и това е панорамната площадка „Вълчи камък”, изградена по инициатива на овчарите от с- Гьоврен. Тя е на 1650м.н.в.и е най-високата панорамна площадка на Балканите Гледката е на 360 градуса и ни оставя без дъх.
Широка лъка е известно с богата си история родопско село. Тук ще изпитате истинското гостоприемство на родопчанина, ще се насладите на уникална, автентична архитектура и неописуема, чиста природа. Село – привлекателно място за туриста, където ще намерите разнообразни начини да прекарате своята почивка в планината. През 1832 г. в селото е създадено килийно училище. Училището се намира точно до църквата „Успение Богородично“ – едно от задължителните за посещение места в Широка лъка, заедно с етнографския музей. Читалище Екзарх Стефан се намира „на купището“, както казват местните хора за центъра на селото. На центъра са изградени паметници в чест на Капитан Петко Войвода и Екзарх Стефан. Връщане в хотела нощувка.
Трети ден
Закуска.
Белинташ - където компасите полудяват. В източната си част Родопите пазят вълнуваща тайна – Белинташ или „скалата на познанието”. Това е местност, където природните енергии си играят с явленията. Стрелките на компасите полудяват от магнетичните сили. Снегът не се задържа, а се топи веднага щом падне. Хората, които посещават местността, често споделят странни преживявания. А легендите за нея са толкова необикновени, та чак невероятни.
От паркинга нагоре се вие приказна горска пътека. Има маркировка и табели, а разходката е по-малко от половин час. Когато боровете свършат, пред вас ще се открие „Стражът” на Белинташ – изсечено в скалата лице, което се вижда в профил съвсем ясно. За да стигнем до самия връх, трябва да се изкачим внимателно по една тясна метална стълба. Щом стигнем платото, гледката е наистина невероятна – 360 градуса, а усещането е сякаш сме извън времето, над дребнавостта и личните проблеми. Ще се намерим сред море от полегати била на Родопите, а на хоризонта ще различим Сини връх, селата Мостово и Врата, махала Ряката, Кръстова гора, светилищата Караджов камък и Хайдукташ.
Платото на Белинташ е продълговато и скалисто с дължина 800-850 метра и ширина 20-40 метра в различните зони. Образувало се е вследствие изригването на вулкан, чийто кратер е съседният Караджов камък. Върху скалата е образувана система от улеи и ямки, които са като скачени съдове и при дъжд водата в тях прелива последователно. Няколко щерни (резервоара за вода) заемат централно място. Най-голямата е с диаметър 2,1 м и е дълбок 2,45 м. За тях се знае, че дори при големи жеги не пресъхват.
През 70-те години на миналия век съвсем случайно намерена от местен овчар, древна сребърна плочка ни разкрива част от тайните на Белинташ. На нея е изобразен мъж, седнал на трон, на фона на пълзящи нагоре змии. Учените са единодушни – това е оброчна плочка на тракийския бог Себазий, който е олицетворение на кръговрата в природата, бог на слънцето, земеделието и лечебната сила. Другото му име е Загрей и всъщност е първообразът на Дионисий, култът към който се разпространява по-късно в Гърция и Рим.
От този момент на Белинташ вече се гледа не просто като на тракийско укрепление, а като на сакрално светилище, което в древността е било дори по-значимо от Перперикон. То е обслужвало целите Родопи и Горнотракийската низина. Според учените датира от петото хилядолетие преди Христа, което го прави и едно от най-старите у нас. Тук бесите са извършвали кървави жертвоприношения, мистични религиозни ритуали, както и такива, свързани със земеделието, с космоса и като цяло с познанието им за света.
Според изследователи мястото е древна астрономическа обсерватория. Ако погледнете към нощното небе над Белинташ, ще разберете защо. Човек има усещането, че се носи в космоса. Астрономи разчитат върху скалата небесна карта, чрез която предците ни са определяли местоположението на звездите.
Има и други по-невероятни легенди, които разказват, че преди милиони години това е било място, където са кацали космически кораби с извънземни. Друг мит е, че по време на Потопа тук е се е намирал Ноевият ковчег. А историята, която се разказва от иманярите е, че някога Александър Македонски скрил на това място в пещера златна колесница. За това злато Ванга предрекла, че ще бъде открито, когато скалата вземе осем човешки живота. Досега при различни нещастни случаи са загинали петима души.
Ако оставим настрана суеверията, наистина си заслужава да посетите Белинташ. За да почувствате магията на местността, е необходимо да забравите всичко, което сте чули, и просто да се потопите в древната му енергия.
Отпътуваме за гр.Варна.
Цената включва:
· транспорт по маршрута с луксозен туристически автобус 3*;
· посещение на Асеновата Крепост;
· посещение на Бачковският манастир;
· курортна такса;
· джипове за извозване през Триградско ждрело до Панорамната площадка «Вълчи камък»;
· две нощувки със закуски в КК“Пампорово“,
· посещение на Белинташ -„скалата на познанието”;
· екскурзоводско обслужване;
· туристическа застраховка за лица до 64 г.
Цената не включва:
· входни такси за посещаваните обекти;
· разходи от личен характер;
· доплащане за единична стая;
· медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 6.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;
· горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивата, но не може да бъде повече от 8%)
Начин на плащане:
· при записване се внася капаро.
Забележка:
· не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!
· туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;
· при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;
· туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;
· необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;
· минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;
· срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.