Автобусни Екскурзии
Непознатият остров Джунда - Античния град Асос и храма на Аполон Сминтейон – Бергама - Айвалък - Чанаккале - Величествената Троя
Непознатият остров Джунда - Античния град Асос и храма на Аполон Сминтейон – Бергама - Айвалък - Чанаккале - Величествената Троя
Цена от Варна |
Цена от Бяла / Обзор |
Цена от Бургас |
|
20-23.Март |
440 |
430 |
420 |
18-21.Април |
440 |
430 |
420 |
23-26.Октомври |
440 |
430 |
420 |
20-23.Ноември |
440 |
430 |
420 |
ПРОГРАМА
Северният регион в Егейско море може да играе втора цигулка на по-известното турско крайбрежие, но все още ще намерите много туристически атракции и забележителности които да видите тук. Елинистичната слава на древния Пергам (Бергама) е основната табела, но скрита в хълмовете и по крайбрежието са стотици други руини и монументални останки, а сънливите села в региона предлагат картина-перфектно разглеждане на забележителности. Това е мястото, където турците посещават лятната си ваканция в странни, великолепни крайбрежни градове, къщи, боядисани в пастелни нюанси. Те нямат представа защо чуждестранните туристи се втурват покрай този регион по пътя си на юг. Но те са щастливи да запазят Северно Егейско море за известно време.
1 ден.
Сутрешно отпътуване от Варна.
По пътя за Айвалък ще пресечем Дарданелите, но не как да е – ще пресечем протока по най-дългият висящ мост в света и ще се озовем в Азия само за 6 минути! Ще усетим чара на поредното чудо, което Турция предлага на всички нас – мостът „Чанаккале 1915“. Това е един от най-големите транспортни проекти в историята на страната, реализацията на който започна на 18 март 2017 г. Той бе официално открит в деня на отбелязването на 107-та годишнина от най-голямата победа на османската войска над силите на Антантата (18 март 1915 г.) по време на Първата световна война в битката при Чанаккале (Галиполи).
По пътя ще имаме време за вкусен обяд, ароматно турско кафе с прекрасен десерт и разходка в Търговски комплекс край град Кешан .
Продължаваме за Айвалък. Свободно време.
Настаняване в хотел. Нощувка.
2 ден.
Закуска.
След закуска се отправяме към Бергама.
Древният храм на Пергам трябва да спечели награда за неговото зашеметяващо местоположение сам. Преминавайки през хълма, на пет километра от съвременния град Бергама, районът на Акропола някога е биещото сърце на един мощен елинистически град. Най-забележителната характеристика е 15 000 места театър, построен в стръмния югозападен склон на хълма и достиган от тесен стълб от стъпалата Храмът на Атина, Към храма се намират руините на известната Пергам библиотека, построена около 170 г. пр. Хр. И веднъж дом на една от най-големите библиотеки в древния свят, с 200 000 тома (по-късно пренесен в Александрия от Марк Антоний като подарък за Клеопатра). На запад от библиотеката е Храмът на Траян, построена през римската епоха, с мраморна колонадова тераса. Под театъра Олтар на Зевс някога е бил украсен със сложни фризове.
Пергамска зона на Асклепион - този древен спа център е на 2 километра спускане по възход от модерния град Бергама. През 2 в. Пр.н.е. той процъфтява като основен лечебен център с лечебни кални бани и използването на билкови лечебни средства, а много от останалите му сгради датират от славянските си дни от Римската епоха, а не от по-ранния елинистически период. Внушителен улица води до основния комплекс, който притежава свещен кладенец, библиотека, Римски театър и Храмове на Асклепий и Телефорий, където пациентите ще се молят за възстановяване на боговете на медицината.
Червена базилика - Тази масивна руина е била построена от Адриан (117-138 г.) като храм, посветен на боговете Серапис и Изида. По-късно, през византийската епоха, тя е превърната в църква и посветена на апостол Йоан, който по-рано наричал този грандиозен езически храм трона на дявола. Въпреки че интериорът е силно разрушен, сградата определено е достойна за посещение, за да стане свидетел на огромната част от останалите стени, които дават чудесна представа за това как впечатляващият храм трябва да е изглеждал. Интериорът беше разделен на три колони по два реда колони. Централната пътека завършваше в полукръгла апсида с крипта отдолу.
Остров Джунда – наричан още Алибей, е най-големият остров от архипелага край Айвалък в Турция. Джунда изглежда като място, откъснато от света на масовия туризъм – предлага красиви и спокойни гледки, на хълма стърчат останки от вятърни мелници и стари църкви, има малки скрити площади, а морето е спокойно като езеро. В Алибей има две главни забележителности многобройните църкви и манастири и рибни ресторантчета, натъпкани едно до друго по крайбрежието. И двете си заслужават.
Една от забележителностите на Джунда е църквата "Таксиархис", построена през 1873 г. в неокласически стил, а нейни патрони са архангелите Гавраил и Михаил. Църквата е изградена също от местния вулканичен камък – sarımsak taşı, който представлява основния строителен материал на почти всички стари къщи в района на Айвалък.
През 1927-1928 г. църквата е превърната в джамия, иконостасът е демонтиран, а изображенията са пребоядисани. Сградата е много пострадала при земетресението от 1944 г. и след това за дълги години е била необитаема. През 1989 г. е църквата е регистрирана от Борда за опазване на културното и природно наследство на Бурса като недвижима културна ценност, която трябва да бъде защитена. След това е реставрирана и днес е превърната в музей от колекционера Рахми М. Коч. Баръш Токташ ни разказва за този музей, посветен на технологиите, историята на транспорта, промишлеността и съобщенията. "Оригиналното име на музея е музей на Рахми Коч, който е един от най-богатите хора в Турция. Рахми Коч е един от най-големите колекционери и в различни градове на страната можете да видите различни музеи, които му принадлежат – в Истанбул, в Анкара. Като един от тях е този – в Айвалък, по-специално на остров Джунда. Колекцията на Рахми М. Коч включва широка гама от артикули – от умалени модели на кораби и автомобили в реални размери, от измервателни и навигационни уреди до различни видове двигатели и географски карти, водолазни костюми и други символи на техническия прогрес и ценни колекционерски образци."
Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.
3 ден.
Закуска.
След закуска отпътуваме за Чанаккале като по пътя ще посетим античния град Асос и величествената Троя.
Посещение на античния град Асос за една вълнуваща среща с древна Елада в селище, основано в 7 в. пр.н.е. от жителите на остров Лесбос. В продължение на почти две хилядолетия градът е важен център за целия античен свят. Аристотел полага тук основите на първата си школа по философия през IV век пр. Хр. През около 55 година сл. Хр. през Троада минава и свети Павел на път за Милет и Кавала. На върха на Асос стоят останките на храма на Атина Палада – един от най-важните храмове на богинята в античния свят. Оттам се открива невероятна гледка към остров Лесбос и залива Едремит. Свободно време за разходка из тесните калдъръмени улички на Асос за кафе и покупка на сувенири.
Продължаване за селцето Гюлпънар, което се намира на мястото на древния град Хрисе.
Посещение на храма на Аполон Сминтейон. Светилището е било второто най-почитано място в Троада след храма на Атина в Асос и четвъртия най-важен храм на бог Аполон в античния свят.
През храма минава и самия Александър Македонски в началото на своя поход на изток. Той се моли в храма и отпива вода от свещения извор. След това става владетел на света.
На брега на провинция Чанаккале, разположена в сърцето на Северозападна Турция лежи величествената Троя! Място, криещо в себе си многовековна история на безброй преплитащи се съдби и легенди! Място, което ще ви очарова със своя великолепен облик и плени със своето паметно минало! Историята на величествената Троя - пренесете се хилядолетия назад, когато мястото, върху което е издигната Троя било оживено, с изключително процъфтяваща търговия и развито корабоплаване. Преминавайки през множеството пластове от историята на тази поразителна местност, спирате погледа си на събитията, случили се през 13 век пр. Хр. Време, което Омир възпява в своята „Илиада“ и период, белязал съдбата на някогашната Троя! Намирате се в разгара на една десетгодишна обсада на града, извършвана от коалиция от гръцки сили и водена от небезизвестния Агамемнон от Микена. Война, в центъра на която застава връщането на откраднатата от Парис Елена – великолепната жена на брата на Агамемнон – Менелай. Обръщайки внимание на пленителната красота на Хубавата Елена се чудите, как тази обикновена жена може да се превърне в причината за рухването на Троя? Отговорът откривате, докато сте заобиколени от масивни, величествени стени, опасли границите на града. Стени, които самият Омир представя като необикновено силни, за да издържат на дългогодишната обсада! Масивни съоръжения, които така и не предават местните жители. И когато за момент си помисляте, че и този път поразителното укрепление ще издържи, виждате как вратите сами се отварят отвътре, канейки в пределите на града така нареченият „Троянски кон“. Дървена постройка, която троянците приемат за дар, а враговете им за перфектната възможност най-сетне да приключат войната. Спирате на място, наблюдавайки величествените размери на троянския кон, без да забелязвате вражеските войници, скрити в кухините му! Днешната съдба на Троя - След мрачната съдба на някогашния величествен град, години по-късно останките на Троя излизат на повърхността, за да свържат сложния пъзел на легендата. Те биват открити през 1863 година от Франк Калвърт и изучавани от Хайнрих Шлиман, който продължава разкопките от 1870 година до смъртта му през 1890 година. През 1988 година, местността официално става част от най-значимите забележителности в света, влизайки в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. А историята, която Омир разкри пред света и до ден днешен остава единствената версия за случилото се, в която всички ние избираме да повярваме. Ако искате да станете свидетели на множеството артефакти, доказващи съществуването на тази прекрасна местност, можете да го направите, съчетавайки пътуването си с останалите съкровища на Турция.
Настаняване в хотел в Чанаккале. Вечеря. Нощувка.
4 ден.
Закуска.
Одрин - втората османска столица след Бурса и преди Константинопол /Истанбул/, градът на пехливаните (мазните борби) и сувенирни плодови сапуни.
Посещение на склад за перилни и почистващи препарати с изключително ниски цени;
Свободно време в центъра на Одрин за обяд, разглеждане на базара към джамията, Безестена, голямата пешеходна търговска улица.
Късно вечерно пристигане в Бургас и Варна.
Цената включва:
· транспорт с комфортен автобус 3* за международни пътувания;
· 2 нощувки със закуски и вечери в Айвалък;
· една нощувка със закуска и вечеря в Чанаккале;
· местен екскурзовод;
· медицинска застраховка до 64 г. с лимит 5000 евро;
· посещение на Бергама ( Червена базилика, Храмът на Атина, Храмът на Траян);
· посещение на Троя;
· посещение на античния град Асос и храма на Аполон Сминтейон;
· непознатият остров Джунда;
· пътни и гранични такси;
· екскурзоводско обслужване.
Цената не включва:
· медицинска застраховка за лица над 64 год. – 74,99 год. – 15,00 лв; от 75 – 85,99 г. – 20,00 лв. за целият период на екскурзията с лимит 5000 евро; При желание от страна на клиентите за по-голяма застрахователна премия могат да се застраховат самостоятелно като носят полицата в себе си по време на пътуването;
· доплащане за единична стая – 150,00 лв. за 3 нощувки общо;
· допълнителни екскурзии;
· билет за ферибота до остров Бозджаада;
· входни такси за посещаваните обекти;
· лични разходи.
· във връзка с рязкото покачване на цените на горивата и пътните такси ви уведомяваме, че по всички автобусни и самолетни програми на агенцията ще бъде начислена такса гориво. Според общите условия за туристическо пътуване на „Мартини Турс ООД“ , тя ще бъде в размер, не по висок от 8% от пакетната цена на пътуването, обявена до три дни преди пътуването.
ЗАБЕЛЕЖКИ:
· МАРТИНИ ТУРС си запазва правото на промени в програмата, ако обстоятелствата налагат това;
· МОЛЯ ВСИЧКИ ТУРИСТИ ДА ПРОВЕРЯТ ВАЛИДНОСТТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ СИ ПАСПОРТ ИЛИ ЛИЧНА КАРТА;
· В случай че притежавате без срочна лична карта или лична карта, която е издадена преди повече от 10 години, пътуването с валиден международен паспорт е задължително;
· при записването е необходимо да представите следните данни: имената на пътуващите на латиница, както са изписани в международния паспорт, номер и дата на издаване на паспорта, ЕГН;
· минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;
· срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване;
· за лица под 18 години, пътуващи без родители те си или само с единия родител, е необходимо на българския граничен пункт да се представи нотариално заверена декларация за съгласие на родители те;
· Необходими документи за пътуването: международен паспорт, валиден 6 месеца след датата на пътуване;
· Горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивата, но не може да бъде повече от 10%)
Непознатият остров Джунда - Античния град Асос и храма на Аполон Сминтейон – Бергама - Айвалък - Чанаккале - Величествената Троя
Цена от Варна |
Цена от Бяла / Обзор |
Цена от Бургас |
|
20-23.Март |
440 |
430 |
420 |
18-21.Април |
440 |
430 |
420 |
23-26.Октомври |
440 |
430 |
420 |
20-23.Ноември |
440 |
430 |
420 |
ПРОГРАМА
Северният регион в Егейско море може да играе втора цигулка на по-известното турско крайбрежие, но все още ще намерите много туристически атракции и забележителности които да видите тук. Елинистичната слава на древния Пергам (Бергама) е основната табела, но скрита в хълмовете и по крайбрежието са стотици други руини и монументални останки, а сънливите села в региона предлагат картина-перфектно разглеждане на забележителности. Това е мястото, където турците посещават лятната си ваканция в странни, великолепни крайбрежни градове, къщи, боядисани в пастелни нюанси. Те нямат представа защо чуждестранните туристи се втурват покрай този регион по пътя си на юг. Но те са щастливи да запазят Северно Егейско море за известно време.
1 ден.
Сутрешно отпътуване от Варна.
По пътя за Айвалък ще пресечем Дарданелите, но не как да е – ще пресечем протока по най-дългият висящ мост в света и ще се озовем в Азия само за 6 минути! Ще усетим чара на поредното чудо, което Турция предлага на всички нас – мостът „Чанаккале 1915“. Това е един от най-големите транспортни проекти в историята на страната, реализацията на който започна на 18 март 2017 г. Той бе официално открит в деня на отбелязването на 107-та годишнина от най-голямата победа на османската войска над силите на Антантата (18 март 1915 г.) по време на Първата световна война в битката при Чанаккале (Галиполи).
По пътя ще имаме време за вкусен обяд, ароматно турско кафе с прекрасен десерт и разходка в Търговски комплекс край град Кешан .
Продължаваме за Айвалък. Свободно време.
Настаняване в хотел. Нощувка.
2 ден.
Закуска.
След закуска се отправяме към Бергама.
Древният храм на Пергам трябва да спечели награда за неговото зашеметяващо местоположение сам. Преминавайки през хълма, на пет километра от съвременния град Бергама, районът на Акропола някога е биещото сърце на един мощен елинистически град. Най-забележителната характеристика е 15 000 места театър, построен в стръмния югозападен склон на хълма и достиган от тесен стълб от стъпалата Храмът на Атина, Към храма се намират руините на известната Пергам библиотека, построена около 170 г. пр. Хр. И веднъж дом на една от най-големите библиотеки в древния свят, с 200 000 тома (по-късно пренесен в Александрия от Марк Антоний като подарък за Клеопатра). На запад от библиотеката е Храмът на Траян, построена през римската епоха, с мраморна колонадова тераса. Под театъра Олтар на Зевс някога е бил украсен със сложни фризове.
Пергамска зона на Асклепион - този древен спа център е на 2 километра спускане по възход от модерния град Бергама. През 2 в. Пр.н.е. той процъфтява като основен лечебен център с лечебни кални бани и използването на билкови лечебни средства, а много от останалите му сгради датират от славянските си дни от Римската епоха, а не от по-ранния елинистически период. Внушителен улица води до основния комплекс, който притежава свещен кладенец, библиотека, Римски театър и Храмове на Асклепий и Телефорий, където пациентите ще се молят за възстановяване на боговете на медицината.
Червена базилика - Тази масивна руина е била построена от Адриан (117-138 г.) като храм, посветен на боговете Серапис и Изида. По-късно, през византийската епоха, тя е превърната в църква и посветена на апостол Йоан, който по-рано наричал този грандиозен езически храм трона на дявола. Въпреки че интериорът е силно разрушен, сградата определено е достойна за посещение, за да стане свидетел на огромната част от останалите стени, които дават чудесна представа за това как впечатляващият храм трябва да е изглеждал. Интериорът беше разделен на три колони по два реда колони. Централната пътека завършваше в полукръгла апсида с крипта отдолу.
Остров Джунда – наричан още Алибей, е най-големият остров от архипелага край Айвалък в Турция. Джунда изглежда като място, откъснато от света на масовия туризъм – предлага красиви и спокойни гледки, на хълма стърчат останки от вятърни мелници и стари църкви, има малки скрити площади, а морето е спокойно като езеро. В Алибей има две главни забележителности многобройните църкви и манастири и рибни ресторантчета, натъпкани едно до друго по крайбрежието. И двете си заслужават.
Една от забележителностите на Джунда е църквата "Таксиархис", построена през 1873 г. в неокласически стил, а нейни патрони са архангелите Гавраил и Михаил. Църквата е изградена също от местния вулканичен камък – sarımsak taşı, който представлява основния строителен материал на почти всички стари къщи в района на Айвалък.
През 1927-1928 г. църквата е превърната в джамия, иконостасът е демонтиран, а изображенията са пребоядисани. Сградата е много пострадала при земетресението от 1944 г. и след това за дълги години е била необитаема. През 1989 г. е църквата е регистрирана от Борда за опазване на културното и природно наследство на Бурса като недвижима културна ценност, която трябва да бъде защитена. След това е реставрирана и днес е превърната в музей от колекционера Рахми М. Коч. Баръш Токташ ни разказва за този музей, посветен на технологиите, историята на транспорта, промишлеността и съобщенията. "Оригиналното име на музея е музей на Рахми Коч, който е един от най-богатите хора в Турция. Рахми Коч е един от най-големите колекционери и в различни градове на страната можете да видите различни музеи, които му принадлежат – в Истанбул, в Анкара. Като един от тях е този – в Айвалък, по-специално на остров Джунда. Колекцията на Рахми М. Коч включва широка гама от артикули – от умалени модели на кораби и автомобили в реални размери, от измервателни и навигационни уреди до различни видове двигатели и географски карти, водолазни костюми и други символи на техническия прогрес и ценни колекционерски образци."
Връщане в хотела. Вечеря. Нощувка.
3 ден.
Закуска.
След закуска отпътуваме за Чанаккале като по пътя ще посетим античния град Асос и величествената Троя.
Посещение на античния град Асос за една вълнуваща среща с древна Елада в селище, основано в 7 в. пр.н.е. от жителите на остров Лесбос. В продължение на почти две хилядолетия градът е важен център за целия античен свят. Аристотел полага тук основите на първата си школа по философия през IV век пр. Хр. През около 55 година сл. Хр. през Троада минава и свети Павел на път за Милет и Кавала. На върха на Асос стоят останките на храма на Атина Палада – един от най-важните храмове на богинята в античния свят. Оттам се открива невероятна гледка към остров Лесбос и залива Едремит. Свободно време за разходка из тесните калдъръмени улички на Асос за кафе и покупка на сувенири.
Продължаване за селцето Гюлпънар, което се намира на мястото на древния град Хрисе.
Посещение на храма на Аполон Сминтейон. Светилището е било второто най-почитано място в Троада след храма на Атина в Асос и четвъртия най-важен храм на бог Аполон в античния свят.
През храма минава и самия Александър Македонски в началото на своя поход на изток. Той се моли в храма и отпива вода от свещения извор. След това става владетел на света.
На брега на провинция Чанаккале, разположена в сърцето на Северозападна Турция лежи величествената Троя! Място, криещо в себе си многовековна история на безброй преплитащи се съдби и легенди! Място, което ще ви очарова със своя великолепен облик и плени със своето паметно минало! Историята на величествената Троя - пренесете се хилядолетия назад, когато мястото, върху което е издигната Троя било оживено, с изключително процъфтяваща търговия и развито корабоплаване. Преминавайки през множеството пластове от историята на тази поразителна местност, спирате погледа си на събитията, случили се през 13 век пр. Хр. Време, което Омир възпява в своята „Илиада“ и период, белязал съдбата на някогашната Троя! Намирате се в разгара на една десетгодишна обсада на града, извършвана от коалиция от гръцки сили и водена от небезизвестния Агамемнон от Микена. Война, в центъра на която застава връщането на откраднатата от Парис Елена – великолепната жена на брата на Агамемнон – Менелай. Обръщайки внимание на пленителната красота на Хубавата Елена се чудите, как тази обикновена жена може да се превърне в причината за рухването на Троя? Отговорът откривате, докато сте заобиколени от масивни, величествени стени, опасли границите на града. Стени, които самият Омир представя като необикновено силни, за да издържат на дългогодишната обсада! Масивни съоръжения, които така и не предават местните жители. И когато за момент си помисляте, че и този път поразителното укрепление ще издържи, виждате как вратите сами се отварят отвътре, канейки в пределите на града така нареченият „Троянски кон“. Дървена постройка, която троянците приемат за дар, а враговете им за перфектната възможност най-сетне да приключат войната. Спирате на място, наблюдавайки величествените размери на троянския кон, без да забелязвате вражеските войници, скрити в кухините му! Днешната съдба на Троя - След мрачната съдба на някогашния величествен град, години по-късно останките на Троя излизат на повърхността, за да свържат сложния пъзел на легендата. Те биват открити през 1863 година от Франк Калвърт и изучавани от Хайнрих Шлиман, който продължава разкопките от 1870 година до смъртта му през 1890 година. През 1988 година, местността официално става част от най-значимите забележителности в света, влизайки в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. А историята, която Омир разкри пред света и до ден днешен остава единствената версия за случилото се, в която всички ние избираме да повярваме. Ако искате да станете свидетели на множеството артефакти, доказващи съществуването на тази прекрасна местност, можете да го направите, съчетавайки пътуването си с останалите съкровища на Турция.
Настаняване в хотел в Чанаккале. Вечеря. Нощувка.
4 ден.
Закуска.
Одрин - втората османска столица след Бурса и преди Константинопол /Истанбул/, градът на пехливаните (мазните борби) и сувенирни плодови сапуни.
Посещение на склад за перилни и почистващи препарати с изключително ниски цени;
Свободно време в центъра на Одрин за обяд, разглеждане на базара към джамията, Безестена, голямата пешеходна търговска улица.
Късно вечерно пристигане в Бургас и Варна.
Цената включва:
· транспорт с комфортен автобус 3* за международни пътувания;
· 2 нощувки със закуски и вечери в Айвалък;
· една нощувка със закуска и вечеря в Чанаккале;
· местен екскурзовод;
· медицинска застраховка до 64 г. с лимит 5000 евро;
· посещение на Бергама ( Червена базилика, Храмът на Атина, Храмът на Траян);
· посещение на Троя;
· посещение на античния град Асос и храма на Аполон Сминтейон;
· непознатият остров Джунда;
· пътни и гранични такси;
· екскурзоводско обслужване.
Цената не включва:
· медицинска застраховка за лица над 64 год. – 74,99 год. – 15,00 лв; от 75 – 85,99 г. – 20,00 лв. за целият период на екскурзията с лимит 5000 евро; При желание от страна на клиентите за по-голяма застрахователна премия могат да се застраховат самостоятелно като носят полицата в себе си по време на пътуването;
· доплащане за единична стая – 150,00 лв. за 3 нощувки общо;
· допълнителни екскурзии;
· билет за ферибота до остров Бозджаада;
· входни такси за посещаваните обекти;
· лични разходи.
· във връзка с рязкото покачване на цените на горивата и пътните такси ви уведомяваме, че по всички автобусни и самолетни програми на агенцията ще бъде начислена такса гориво. Според общите условия за туристическо пътуване на „Мартини Турс ООД“ , тя ще бъде в размер, не по висок от 8% от пакетната цена на пътуването, обявена до три дни преди пътуването.
ЗАБЕЛЕЖКИ:
· МАРТИНИ ТУРС си запазва правото на промени в програмата, ако обстоятелствата налагат това;
· МОЛЯ ВСИЧКИ ТУРИСТИ ДА ПРОВЕРЯТ ВАЛИДНОСТТА НА МЕЖДУНАРОДНИЯ СИ ПАСПОРТ ИЛИ ЛИЧНА КАРТА;
· В случай че притежавате без срочна лична карта или лична карта, която е издадена преди повече от 10 години, пътуването с валиден международен паспорт е задължително;
· при записването е необходимо да представите следните данни: имената на пътуващите на латиница, както са изписани в международния паспорт, номер и дата на издаване на паспорта, ЕГН;
· минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;
· срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване;
· за лица под 18 години, пътуващи без родители те си или само с единия родител, е необходимо на българския граничен пункт да се представи нотариално заверена декларация за съгласие на родители те;
· Необходими документи за пътуването: международен паспорт, валиден 6 месеца след датата на пътуване;
· Горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивата, но не може да бъде повече от 10%)