Екскурзии от Варна
Пет дневна обиколка из красотите на част от Южна БЪЛГАРИЯ
Пет дневна обиколка из красотите на част от Южна БЪЛГАРИЯ
Дати |
Цена от Варна |
Цена от Шумен |
|
06-10.Ноември |
470 |
465 |
|
ПРОГРАМА
1 ДЕН: Варна – Пловдив
Пловдив е един от най-старите градове в Европа. Твърди се, че е съвременник на Троя и Микена, но е по-древен от Рим, Атина и Константинопол. Историците не посочват точна възраст на града. През 1975 година са разкрити останки от религиозна постройка от периода на Критско–Микенската култура, които се равняват с откритията на остров Кронос. Пловдив е известен с културно-историческото си наследство, което датира от времето на траките – най-древното население, за което са намерени писмени източници на Балканския полуостров. Те са носители на изключителна култура, вплела се в други култури. Развитието на града е свързано с епохата на Филип Македонски, процъфтява през периодите на възход на Римската и Византийската империи, съхранява се до известна степен в годините на Османската империя и отново намира своя възход по време на Възраждането. Туристическа програма в гр. Пловдив. (Ахетектурно-историческият резерват „Старият Пловдив“; Античният театър на Филипопол; Етнографският музей).
Настаняване в Хотел.
2 ДЕН: Пловдив – Пещера – Батак - Доспат
Закуска. В 08:00 отпътуване за Крепостта „Перистера“ в превод от гръцки означава Гълъбовата крепост, като според археолози най-ранната датировка на крепостта трябва да се търси някъде през 4 век след Христа. Много вероятно е на мястото и да е имало и древно тракийско светилище, но това не е потвърдено с достатъчно доказателства при разкопките. Днес крепостта е разположени на целия хълм “Св. Петка” и след нейното пълно реставриране ясно си личат цитаделата и вътрешния град, разположени на площ от около 15 дка. Кулите-Църкви без аналог в България - несъмнено най-интересното място в крепостта са двете кули-църкви, които не намират аналог в друга крепост в България и са едва третия случай на подобна архитектура от това време. Двете кули първоначално не са били използвани за църкви, но някъде към началото на 6 век това се е случило и така те са станали, освен с функционалното предназначение да бранят населението на крепостта, но и да осигуряват духновната му закрила. Според проучванията със сигурност може да се твърди, че едната църква е носила името на хълма – Св. Петка, като там войници и защитници на крепостта са се молили преди да излязат на бойното поле и са благодарили на Бог след победите си.
Следва посещение на Църквата-костница „Света Неделя“ - намира в центъра на китното родопско градче Батак. Този храм заема особено, величаво място в историята на България и българския народ. Събитията в Батак са едни от най-разтърсващите в българската история и са тясно свързани с Априлското въстание. Новината за този ужас, който не разпознава мъже, жени и деца, се разпростира мигновено и потриса целия свят и дава основание на Русия да влезе във война с Османската империя. Църквата-костница “Света Неделя” е един от най-тежките спомени за борбата за освобождение на България. През месец май 1876 г. случващото се в целия град и основно в храма получава недвусмисленото наименование – Баташко клане.
Възпоминания от Батак (разказ от едно дете) От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?..............
Настаняване в хотел около Доспат.
3 ДЕН: Доспат – с. Тешел – Пампорово
Закуска.
Пътуване до „върха на света”, както местните наричат с. Триград. За да стигнем до там, обаче, ще преминем през Триградското ждрело, което е невъзможно с автобуса, с който пътуваме.
В с. Тешел се ПРЕХВЪРЛЯМЕ НА ОТКРИТИ ДЖИПОВЕ. По този начин изцяло се наслаждаваме на високите мраморни скали и отвесни зъбери, образуващи пролома. Те се издигат от двете страни на р. Триградска и достигат височина до 250 м. Усещането е неописуемо!
Орлово око - Родопите в краката ти - има места, заради които си заслужава да изминете стотици километри, да преживеете сякаш безкрайни завои по невъзможно тесен път и да преодолеете страха си от високо... Като наблюдателната площадка Орлово око в Родопите. За да стигнете до тук, трябва да преминете през тясното Буйновско ждрело, където на повечето места две коли не могат да се разминат. Изкачваме се на 1563 м надморска височина, на родопския връх Свети Илия, и стъпвате на платформа, под краката ви е бездна, а пред очите ви – планината като на карта. Виждаме Голям Перелик (най-високият връх на Родопите), Гърция, Пирин, в краката ви са село Ягодина и Буйновското ждрело. От Буйновското ждрело, долу в ниското, до площадката Орлово око разликата във височината е 670 м или два пъти височината на Айфеловата кула. Когато стъпите на платформата, под краката ви няма да има нищо. Можете да сте спокойни – площадката е направена така, че да издържа до 3 тона. Площадката Орлово око е построена през 2009 г. от туристическо дружество „Родопея“, което стопанисва и Ягодинската пещера.
Разположена на десния бряг на Буйновска река и като част от Буйновското ждрело, Ягодинската пещера е сред най-посещаваните пещери в България. Намира се на 3 км от с. Ягодина. Общата дължина на галериите на пещерата е над осем километра и това я нарежда сред най-дългите у нас. В пещерата се влиза през специално направен вход към най-долния от нейните три етажа, който е благоустроен и осветен. Температурата в него е между 6 и 8 ° С целогодишно. До входа на пещерата е поставена паметна плоча на основателя на спелеологията в Средни Родопи – Димитър Райчев. Ягодинската пещера е част от 100-те национални туристически обекта. В някои от залите ѝ се провеждат множество тържествени церемонии – в Ритуалната зала, оборудвана с олтар, много влюбени сключват брак, а в т.нар. Новогодишна зала местните спелеолози посрещат Нова година. От тази зала започва туристическата обиколка на пещерата по маршрут с дължина около километър, който разкрива красив подземен свят, формиран в продължение на хиляди години – причина поради която е добре да помним, че не е редно да си чупим от сталактитите за спомен. В Ягодинската пещера са представени почти всички видове пещерни образувания – драперии, сталагмити, цевични сталактити, сталактони, леопардова кожа, пещерни бисери и много други.
Освен с множеството красиви образувания и пещерните перли, единствени у нас, Ягодинската пещера е известна и с това, че е била обитавана от енеолита (каменно-медната епоха). Специална музейна експозиция разкрива откритите останки от жилище, керамични съдове, оръдия на труда, керамична пещ и др. Проучванията показват, че на това място са живели древни майстори-грънчари, които са добивали глината от вътрешността на пещерата и са изработвали различни изделия. Експозицията е оформена в естествения вход на пещерата, който е на около километър надолу по течението на Буйновска река, след изкуствения вход през който се правят туристическите посещения в благоустроения етаж на пещерата. Беседата трае около 20 минути и за нея се заплаща отделна такса. Тази експозиция се консервира и е затворена за посещения през есенно-зимния период. Ягодинската пещера е едно от важните места за опазване на популациите на прилепи у нас.
В края на Триградското ждрело от долната страна на пътя е изкуствено прокопан вход за пещерата Дяволското гърло. По сто и петдесет метров тунел се стига до впечатляващата с размерите си зала на пещерата. В началото само лекият хлад подсказва, че човек навлиза под земята и над него лежи 200-метров мраморен пласт. После се долавя глухо бучене, което се превръща в тътен, и скоро се озоваваме в Голямата зала. Отначало е трудно да се възприемат очертанията и размерите й. Полека-лека изплуват подробностите - синкавотъмните блясъци на укротената река и ефирна мъгла, която създава илюзия за движение и живот, сякаш Дяволът „диша". От залата, по виеща се стръмна циментова стълба, се стига до естествения вход на пещерата. От траките е останала легендата, че тук са хвърляли вождове, за да останат безсмъртни. Водите на Триградска река образуват в нея 18 водопада, най-високият от които се спуска в бучащата зала на пещерата от 42 м височина. Той е най-висок на Балканския полуостров. Огромната Бучаща зала (с три водопада), в която се излива кипящата река, е висока над 35 м и широка над 100 м. Името на пещерата идва от формата на входа, наподобяваща дяволска глава. На почти 400 м от входа на Дяволското гърло, водите на подземно течащата река се губят в сифон-галерия. Дължината на сифона е повече от 150 м, а след него по 60-метрова галерия подземната река напуска пещерата и излиза отново на повърхността. В тази пещера зимува най-голямата в България и на Балканите колония от пещерен дългокрил прилеп.
4 ДЕН: Пампорово – Агушеви Конаци – пещера Ухловица - Пампорово
Закуска.
Отпътуване за родопското село Могилица където се намира най-големият късно средновековен феодален замък на Балканския полуостров – Агушевите конаци. Комплексът от сгради е построен от трима майстори в продължение на 20 години – от 1820 до 1840 г., за богатия турски феодал Салих ага и тримата му сина. Замъкът има 221 прозореца, 86 врати и 24 комина. Агушевите конаци се състоят от три последователно свързани двора с жилищни и стопански сгради и изолирани един от друг с вътрешни зидове. Във всеки двор се е намирал по един кладенец, жилището на господаря, на домашната прислуга, помещенията за временните работници в стопанството, оборът, плевнята, хамбарът и други стопански помещения.
Следва посещение на пещерата Ухловицата - една от най-красивите благоустроени пещери в Родопите. Проучена е от пещерен клуб „Студенец“, гр. Чепеларе с ръководител Димитър Райчев. Намира се високо над левия бряг на река Арда, близо до едноименното селце. Името й се свързва с улулицата – вид сова, обитаваща района. С дължината си от 460 метра Ухловица не може да се нарече голяма. Славата й е свързана с възрастта й – 3.5 млн. години, и образуванията – дендрити, силно наподобяващи на морски корали. Красив завършек на маршрута са седем кристални синтрови езерца, които се пълнят с вода рано на пролет. Към голямото езеро се спускат каменните струи на брилянтен водопад.
5 ДЕН: Пловдив – Кръстова гора – Бачковски манастир - Варна
Закуска.
След закуска отпътуване за Кръстова гора.
Според преданието на това място е била скрита частица от Кръста, на който е разпнат Исус Христос. Частицата се намирала в манастира „Света Троица“ до XVIII в., когато османците разрушили сградата до основи. Парчето от Христовия Кръст обаче било спасено! Трима монаси го скрили добре в една от близките пещери. Именно така вълшебството на Кръстова гора идва от силата на Христа и неговият кръст, скрит в недрата на Родопите. Магията на Кръстова гора, където всяка година се стичат хиляди вярващи в търсене на изцерение, се дължи не само на частицата от Божия кръст, скрита там, но и на енергия от Космоса. Земята под хълма в Родопите е свещена и усилва вселенските потоци, които правят чудеса за хората много преди идването на Христос.
След Кръстова гора се отправяме към Бачковският манастир.
Той е вторият по големина манастир в България. Основан е през 1083 г. от грузинеца Григорий Бакуриани, който е бил велик доместик на западните войски на византийския император Алексий I Комнин. В началото манастирът се развива като център на грузинското монашество и запазва грузинския си характер чак до края на XII в. За времето от основаването си до завладяването на територията на манастира от турците, след падането на Пловдив в 1363г., той очевидно е запазил независимия си статут въпреки няколкократните му преминавания ту в български, ту във византийски ръце. Българските владетели не само са го зачитали, но и надарявали. Особено значителни дарения прави цар Иван Александър през първата половина на ХІVв., когато е признат за съктитор на манастира и негов портрет е изписан в манастирската Костница.
Цената включва:
· транспорт по маршрута с комфортен туристически автобус 3*;
· посещение на Пловдив - (Ахетектурно-историческият резерват „Старият Пловдив“; Античният театър на Филипопол; Етнографският музей).;
· посещение на Крепостта „Перистера“;
· посещение на Батак и Църквата-костница „Света Неделя“;
· посещение на Орлово око;
· посещение на Ягодинската пещера;
· посещение на пещерата Дяволското гърло;
· посещение на най-големият късно средновековен феодален замък на Балканския полуостров – Агушевите конаци;
· посещение на пещерата Ухловицата;
· посещение на Кръстова гора;
· посещение на Бачковският манастир;
· една нощувка със закуска в гр. Пловдив;
· една нощувка със закуска в гр. Доспат;
· две нощувки със закуски в гр. Пампорово;
· представител на туристическата агенция;
· туристическа застраховка за лица до 64 г.
Цената не включва:
· входни такси за посещаваните обекти;
· разходи от личен характер;
· транспорт до Орлово Око, Ягодинската пещера и Дяволското гърло;
· транспорт до Кръстова гора;
· доплащане за единична стая;
· медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 10.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;
· горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивата, но не може да бъде повече от 8%)
Начин на плащане:
· при записване се внася капаро.
Забележка:
· не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!
· туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;
· при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;
· туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;
· необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;
· минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;
· срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.
Пет дневна обиколка из красотите на част от Южна БЪЛГАРИЯ
Дати |
Цена от Варна |
Цена от Шумен |
|
06-10.Ноември |
470 |
465 |
|
ПРОГРАМА
1 ДЕН: Варна – Пловдив
Пловдив е един от най-старите градове в Европа. Твърди се, че е съвременник на Троя и Микена, но е по-древен от Рим, Атина и Константинопол. Историците не посочват точна възраст на града. През 1975 година са разкрити останки от религиозна постройка от периода на Критско–Микенската култура, които се равняват с откритията на остров Кронос. Пловдив е известен с културно-историческото си наследство, което датира от времето на траките – най-древното население, за което са намерени писмени източници на Балканския полуостров. Те са носители на изключителна култура, вплела се в други култури. Развитието на града е свързано с епохата на Филип Македонски, процъфтява през периодите на възход на Римската и Византийската империи, съхранява се до известна степен в годините на Османската империя и отново намира своя възход по време на Възраждането. Туристическа програма в гр. Пловдив. (Ахетектурно-историческият резерват „Старият Пловдив“; Античният театър на Филипопол; Етнографският музей).
Настаняване в Хотел.
2 ДЕН: Пловдив – Пещера – Батак - Доспат
Закуска. В 08:00 отпътуване за Крепостта „Перистера“ в превод от гръцки означава Гълъбовата крепост, като според археолози най-ранната датировка на крепостта трябва да се търси някъде през 4 век след Христа. Много вероятно е на мястото и да е имало и древно тракийско светилище, но това не е потвърдено с достатъчно доказателства при разкопките. Днес крепостта е разположени на целия хълм “Св. Петка” и след нейното пълно реставриране ясно си личат цитаделата и вътрешния град, разположени на площ от около 15 дка. Кулите-Църкви без аналог в България - несъмнено най-интересното място в крепостта са двете кули-църкви, които не намират аналог в друга крепост в България и са едва третия случай на подобна архитектура от това време. Двете кули първоначално не са били използвани за църкви, но някъде към началото на 6 век това се е случило и така те са станали, освен с функционалното предназначение да бранят населението на крепостта, но и да осигуряват духновната му закрила. Според проучванията със сигурност може да се твърди, че едната църква е носила името на хълма – Св. Петка, като там войници и защитници на крепостта са се молили преди да излязат на бойното поле и са благодарили на Бог след победите си.
Следва посещение на Църквата-костница „Света Неделя“ - намира в центъра на китното родопско градче Батак. Този храм заема особено, величаво място в историята на България и българския народ. Събитията в Батак са едни от най-разтърсващите в българската история и са тясно свързани с Априлското въстание. Новината за този ужас, който не разпознава мъже, жени и деца, се разпростира мигновено и потриса целия свят и дава основание на Русия да влезе във война с Османската империя. Църквата-костница “Света Неделя” е един от най-тежките спомени за борбата за освобождение на България. През месец май 1876 г. случващото се в целия град и основно в храма получава недвусмисленото наименование – Баташко клане.
Възпоминания от Батак (разказ от едно дете) От Батак съм, чичо. Знаеш ли Батак?..............
Настаняване в хотел около Доспат.
3 ДЕН: Доспат – с. Тешел – Пампорово
Закуска.
Пътуване до „върха на света”, както местните наричат с. Триград. За да стигнем до там, обаче, ще преминем през Триградското ждрело, което е невъзможно с автобуса, с който пътуваме.
В с. Тешел се ПРЕХВЪРЛЯМЕ НА ОТКРИТИ ДЖИПОВЕ. По този начин изцяло се наслаждаваме на високите мраморни скали и отвесни зъбери, образуващи пролома. Те се издигат от двете страни на р. Триградска и достигат височина до 250 м. Усещането е неописуемо!
Орлово око - Родопите в краката ти - има места, заради които си заслужава да изминете стотици километри, да преживеете сякаш безкрайни завои по невъзможно тесен път и да преодолеете страха си от високо... Като наблюдателната площадка Орлово око в Родопите. За да стигнете до тук, трябва да преминете през тясното Буйновско ждрело, където на повечето места две коли не могат да се разминат. Изкачваме се на 1563 м надморска височина, на родопския връх Свети Илия, и стъпвате на платформа, под краката ви е бездна, а пред очите ви – планината като на карта. Виждаме Голям Перелик (най-високият връх на Родопите), Гърция, Пирин, в краката ви са село Ягодина и Буйновското ждрело. От Буйновското ждрело, долу в ниското, до площадката Орлово око разликата във височината е 670 м или два пъти височината на Айфеловата кула. Когато стъпите на платформата, под краката ви няма да има нищо. Можете да сте спокойни – площадката е направена така, че да издържа до 3 тона. Площадката Орлово око е построена през 2009 г. от туристическо дружество „Родопея“, което стопанисва и Ягодинската пещера.
Разположена на десния бряг на Буйновска река и като част от Буйновското ждрело, Ягодинската пещера е сред най-посещаваните пещери в България. Намира се на 3 км от с. Ягодина. Общата дължина на галериите на пещерата е над осем километра и това я нарежда сред най-дългите у нас. В пещерата се влиза през специално направен вход към най-долния от нейните три етажа, който е благоустроен и осветен. Температурата в него е между 6 и 8 ° С целогодишно. До входа на пещерата е поставена паметна плоча на основателя на спелеологията в Средни Родопи – Димитър Райчев. Ягодинската пещера е част от 100-те национални туристически обекта. В някои от залите ѝ се провеждат множество тържествени церемонии – в Ритуалната зала, оборудвана с олтар, много влюбени сключват брак, а в т.нар. Новогодишна зала местните спелеолози посрещат Нова година. От тази зала започва туристическата обиколка на пещерата по маршрут с дължина около километър, който разкрива красив подземен свят, формиран в продължение на хиляди години – причина поради която е добре да помним, че не е редно да си чупим от сталактитите за спомен. В Ягодинската пещера са представени почти всички видове пещерни образувания – драперии, сталагмити, цевични сталактити, сталактони, леопардова кожа, пещерни бисери и много други.
Освен с множеството красиви образувания и пещерните перли, единствени у нас, Ягодинската пещера е известна и с това, че е била обитавана от енеолита (каменно-медната епоха). Специална музейна експозиция разкрива откритите останки от жилище, керамични съдове, оръдия на труда, керамична пещ и др. Проучванията показват, че на това място са живели древни майстори-грънчари, които са добивали глината от вътрешността на пещерата и са изработвали различни изделия. Експозицията е оформена в естествения вход на пещерата, който е на около километър надолу по течението на Буйновска река, след изкуствения вход през който се правят туристическите посещения в благоустроения етаж на пещерата. Беседата трае около 20 минути и за нея се заплаща отделна такса. Тази експозиция се консервира и е затворена за посещения през есенно-зимния период. Ягодинската пещера е едно от важните места за опазване на популациите на прилепи у нас.
В края на Триградското ждрело от долната страна на пътя е изкуствено прокопан вход за пещерата Дяволското гърло. По сто и петдесет метров тунел се стига до впечатляващата с размерите си зала на пещерата. В началото само лекият хлад подсказва, че човек навлиза под земята и над него лежи 200-метров мраморен пласт. После се долавя глухо бучене, което се превръща в тътен, и скоро се озоваваме в Голямата зала. Отначало е трудно да се възприемат очертанията и размерите й. Полека-лека изплуват подробностите - синкавотъмните блясъци на укротената река и ефирна мъгла, която създава илюзия за движение и живот, сякаш Дяволът „диша". От залата, по виеща се стръмна циментова стълба, се стига до естествения вход на пещерата. От траките е останала легендата, че тук са хвърляли вождове, за да останат безсмъртни. Водите на Триградска река образуват в нея 18 водопада, най-високият от които се спуска в бучащата зала на пещерата от 42 м височина. Той е най-висок на Балканския полуостров. Огромната Бучаща зала (с три водопада), в която се излива кипящата река, е висока над 35 м и широка над 100 м. Името на пещерата идва от формата на входа, наподобяваща дяволска глава. На почти 400 м от входа на Дяволското гърло, водите на подземно течащата река се губят в сифон-галерия. Дължината на сифона е повече от 150 м, а след него по 60-метрова галерия подземната река напуска пещерата и излиза отново на повърхността. В тази пещера зимува най-голямата в България и на Балканите колония от пещерен дългокрил прилеп.
4 ДЕН: Пампорово – Агушеви Конаци – пещера Ухловица - Пампорово
Закуска.
Отпътуване за родопското село Могилица където се намира най-големият късно средновековен феодален замък на Балканския полуостров – Агушевите конаци. Комплексът от сгради е построен от трима майстори в продължение на 20 години – от 1820 до 1840 г., за богатия турски феодал Салих ага и тримата му сина. Замъкът има 221 прозореца, 86 врати и 24 комина. Агушевите конаци се състоят от три последователно свързани двора с жилищни и стопански сгради и изолирани един от друг с вътрешни зидове. Във всеки двор се е намирал по един кладенец, жилището на господаря, на домашната прислуга, помещенията за временните работници в стопанството, оборът, плевнята, хамбарът и други стопански помещения.
Следва посещение на пещерата Ухловицата - една от най-красивите благоустроени пещери в Родопите. Проучена е от пещерен клуб „Студенец“, гр. Чепеларе с ръководител Димитър Райчев. Намира се високо над левия бряг на река Арда, близо до едноименното селце. Името й се свързва с улулицата – вид сова, обитаваща района. С дължината си от 460 метра Ухловица не може да се нарече голяма. Славата й е свързана с възрастта й – 3.5 млн. години, и образуванията – дендрити, силно наподобяващи на морски корали. Красив завършек на маршрута са седем кристални синтрови езерца, които се пълнят с вода рано на пролет. Към голямото езеро се спускат каменните струи на брилянтен водопад.
5 ДЕН: Пловдив – Кръстова гора – Бачковски манастир - Варна
Закуска.
След закуска отпътуване за Кръстова гора.
Според преданието на това място е била скрита частица от Кръста, на който е разпнат Исус Христос. Частицата се намирала в манастира „Света Троица“ до XVIII в., когато османците разрушили сградата до основи. Парчето от Христовия Кръст обаче било спасено! Трима монаси го скрили добре в една от близките пещери. Именно така вълшебството на Кръстова гора идва от силата на Христа и неговият кръст, скрит в недрата на Родопите. Магията на Кръстова гора, където всяка година се стичат хиляди вярващи в търсене на изцерение, се дължи не само на частицата от Божия кръст, скрита там, но и на енергия от Космоса. Земята под хълма в Родопите е свещена и усилва вселенските потоци, които правят чудеса за хората много преди идването на Христос.
След Кръстова гора се отправяме към Бачковският манастир.
Той е вторият по големина манастир в България. Основан е през 1083 г. от грузинеца Григорий Бакуриани, който е бил велик доместик на западните войски на византийския император Алексий I Комнин. В началото манастирът се развива като център на грузинското монашество и запазва грузинския си характер чак до края на XII в. За времето от основаването си до завладяването на територията на манастира от турците, след падането на Пловдив в 1363г., той очевидно е запазил независимия си статут въпреки няколкократните му преминавания ту в български, ту във византийски ръце. Българските владетели не само са го зачитали, но и надарявали. Особено значителни дарения прави цар Иван Александър през първата половина на ХІVв., когато е признат за съктитор на манастира и негов портрет е изписан в манастирската Костница.
Цената включва:
· транспорт по маршрута с комфортен туристически автобус 3*;
· посещение на Пловдив - (Ахетектурно-историческият резерват „Старият Пловдив“; Античният театър на Филипопол; Етнографският музей).;
· посещение на Крепостта „Перистера“;
· посещение на Батак и Църквата-костница „Света Неделя“;
· посещение на Орлово око;
· посещение на Ягодинската пещера;
· посещение на пещерата Дяволското гърло;
· посещение на най-големият късно средновековен феодален замък на Балканския полуостров – Агушевите конаци;
· посещение на пещерата Ухловицата;
· посещение на Кръстова гора;
· посещение на Бачковският манастир;
· една нощувка със закуска в гр. Пловдив;
· една нощувка със закуска в гр. Доспат;
· две нощувки със закуски в гр. Пампорово;
· представител на туристическата агенция;
· туристическа застраховка за лица до 64 г.
Цената не включва:
· входни такси за посещаваните обекти;
· разходи от личен характер;
· транспорт до Орлово Око, Ягодинската пещера и Дяволското гърло;
· транспорт до Кръстова гора;
· доплащане за единична стая;
· медицинска застраховка за лица 64-79.99 год. – доплащане 10.00 лв.; лица 80 и повече години не се застраховат;
· горивна такса (доплаща се, в случай че бъде обявена такава при промяна на цената на горивата, но не може да бъде повече от 8%)
Начин на плащане:
· при записване се внася капаро.
Забележка:
· не забравяйте, че добрата подготовка е предпоставка и за приятно прекарване!
· туроператорът си запазва правото да променя последователността на изпълнение на програмата;
· при възникване на извънредни, непредвидими проблеми в пътната или метеорологична обстановка, блокиране на пътни участъци или други непреодолими препятствия се допуска промяна в програмата. В тези случаи е възможна замяна на обект или съкращаване на програмата;
· туристите заплащат актуалните входни такси към момента на пътуването;
· необходими документи: валиден документ за самоличност: лична карта;
· минимален брой туристи за осъществяване на пътуването – 40 пълно плащащи туриста;
· срок за уведомление от страна на агенцията за не осъществяване на пътуването поради несъбран минимален брой туристи – 3 дни преди датата на отпътуване.